Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

ForBioSensing, podziwiając bioróżnorodność: Na tropie wiosny w Puszczy Białowieskiej

Po długiej zimie nastał okres, który daje wiele powodów do radości wszystkim stęsknionym wiosennej aury i dłuższego dnia. W niedzielę (21.03) przypadł pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, od tego momentu dni stopniowo będą stawały się coraz dłuższe od nocy.

 

Warto obserwować przyrodę i poszukiwać pierwszych zwiastunów wiosny. Nasi pracownicy wybrali się do Puszczy i sfotografowali kilka jej przejawów. W dzisiejszej aktualności dzielimy się nimi z Państwem. Oto one:

 

Leszczyna (Corylus avellana L.) - gatunek krzewu, który w pierwszych promieniach wiosennego słońca mieni się żółtymi, zwisającymi kotkami. Kiedy lekko je trącimy, w powietrzu unosi się złocisty pyłek. To jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Zwisające kotki to kwiatostany męskie. Jeśli dobrze obejrzymy gałązki, znajdziemy na nich niewielkie pączki z czerwonymi słupkami – to kwiaty żeńskie. Jeśli wiatr przyniesie na nie pyłek, będzie warto wrócić w to miejsce jesienią. Dlaczego? Ponieważ powstaną z nich orzechy laskowe.

 

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.) to gatunek krzewu, należący do rodziny wawrzynkowatych[i]. Jest wczesnym zwiastunem wiosny. Jego kwiaty są silnie pachnące, zapach odczuwalny jest już z odległości kilkudziesięciu metrów. Może mieć różne barwy, m.in. różową, fioletową lub białą. Jest silnie trujący dla ludzi i zwierząt, ale co ciekawe, jedynie ptaki mogą konsumować jego owoce i dzięki temu przenosić nasiona.

 

Pracownicy spotkali także rośliny, które chcąc przywitać wiosnę, przebijają się przez śnieg. Na zdjęciach mogą Państwo zobaczyć przebijające się liście kaczeńców.

 

Warto obserwować pierwsze zwiastuny wiosny, które ożywiają uśpiony dotąd las.

 

[i]https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzynek_wilcze%C5%82yko

 

 
tekst. W.Duranowska
fot. A.Szulc