Widok zawartości stron
ForBioSensing w szkole podstawowej im. Włodzimierza Potockiego w Sękocinie
3 kwietnia 2019 mieliśmy przyjemność poprowadzić lekcje edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej w Sękocinie. W spotkaniach udział wzięły dzieci z klas 7-ych i 8-ych. Dzięki lekcjom mogliśmy zaprezentować projekt LIFE+ForBioSensing oraz prowadzone działania dotyczące monitoringu drzewostanów Puszczy Białowieskiej.
Podczas lekcji dzieci mogły dowiedzieć się o wielu faktach i ciekawostkach z dziedziny leśnictwa: jak długo rośnie drzewo, jakie są najpopularniejsze gatunki drzew w Polsce oraz poznały odpowiedź na nurtujące ich pytanie: czy drzew w Polsce ubywa czy przybywa? Bardzo ważna podczas spotkania stała się historia oraz rola Instytutu Badawczego Leśnictwa, a także motywy powstania naszego projektu. Opowiedzieliśmy dzieciom jak monitorujemy drzewostany (jakimi narzędziami, metodami), a przede wszystkim po co to robimy i do jakich efektów dążymy.
Na lekcji można było dowiedzieć się np., że suma przyrostu wszystkich drzew w projekcie na których założone są dendrometry (283 sztuki dendrometrów na 10 głównych gatunkach drzew w Puszczy) – wynosi ponad 6 metrów (dane z 2017 roku) a także, że najwyższym zmierzonym dotychczas w naszym projekcie drzewem jest świerk, który ma wysokość prawie 51m i nadal rośnie (dane z 2018 roku). Jako zespół postawiliśmy na nowoczesne formy nauczania – w trakcie lekcji edukacyjnych został wyemitowany nasz najnowszy film promocyjny: (przyp. https://www.youtube.com/watch?v=XXJ2_71NGhI&t), do obejrzenia którego serdecznie Państwa zachęcamy. Nasza lekcja spotkała się z zaangażowaniem oraz ciepłym przyjęciem dzieci. Cieszymy się, że mogliśmy wpłynąć na wzrost wiedzy i świadomości o lesie.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie i możliwość zrealizowania lekcji edukacyjnych o projekcie LIFE+ForBioSensing.
Tekst. W.Duranowska
Fot. ForBioSensing