Widok zawartości stron
Odbiór stacji meteorologicznych - milowy krok ku stworzeniu Systemu Informacji Meteorologicznej dla Puszczy Białowieskiej
Zespół Forbiosensing podczas zadań wykonywanych w Puszczy Białowieskiej gromadzi dane o wielu cechach drzew i drzewostanów Puszczy Białowieskiej. Stan i rozwój drzewostanów uzależniony jest między innymi od występujących na terenie Puszczy warunków atmosferycznych. W ramach projektu ForBioSensing zaplanowano uruchomienie trzech automatycznych stacji meteorologicznych. Prace związane z uruchomieniem Meteoportalu dobiegają końca.
Przedstawiciel naszego zespołu, Damian Korzybski, przy obecności białowieskich specjalistów – Doroty Raczkowskiej Paluch i Krzysztofa Szyłaka, odebrał w tym tygodniu od Wykonawcy zamontowane w Puszczy Białowieskiej trzy automatyczne stacje meteorologiczne. Umieszczone na trzech białowieskich polanach leśnych stacje meteorologiczne dokonują, w odstępach 10 minutowych automatycznego pomiaru następujących parametrów pogody:
- temperatura powietrza na wysokości 2 metrów [°C],
- temperatura powietrza na wysokości 0,5 metra [°C],
- temperatura powietrza na wysokości 5 centymetrów [°C],
- temperatura gleby na głębokości 5 cm [°C],
- temperatura gleby na głębokości 20 cm [°C],
- temperatura gleby na głębokości 50 cm [°C],
- temperaturę punktu rosy [°C],
- wilgotność powietrza na wysokości 2 metrów [%],
- wilgotność powietrza na wysokości 2 metrów [%],
- kierunek wiatru [°],
- prędkość wiatru [m/s],
- maksymalną prędkość wiatru [m/s],
- opad chwilowy [mm],
- sumę opadu [mm],
- ciśnienie atmosferyczne [hPa],
- ciśnienie zredukowane [hPa],
- promieniowanie padające [W/m2]
Już niebawem, jeszcze tego lata - każdy z zainteresowanych będzie miał możliwość sprawdzenia aktualnej pogody na Meteoportalu uruchomionym w ramach Projektu.
Fot. Damian Korzybski
Opr. D.Korzybski, W.Duranowska