Widok zawartości stron
Leśny Bank Genów
Zespół „Life+ ForBioSensing” wykonując codzienne zadania projektowe związane z monitorowaniem drzewostanów Puszczy Białowieskiej ma częste okazje do dokumentowania jej wyjątkowego bogactwa przyrodniczego. Takie dodatkowe działania naszego zespołu terenowego okazują się (nie po raz pierwszy) bardzo przydatne dla różnych Instytucji. Tak też było w zeszłym tygodniu. Opublikowana na naszej stronie www i profilu FB informacja o zaobserwowaniu m.in.: rosiczki okrągłolistnej (Drosera rotundifolia L.) okazała się bardzo przydatna dla Leśnego Banku Genów Kostrzyca.
Od jakiegoś czasu zespół z Kostrzycy poszukiwał wspomnianej rośliny na obszarze Puszczy Białowieskiej na potrzeby projektu pt.: Identyfikacja molekularna (barkodowanie) oraz bankowanie DNA wybranych gatunków roślin z terenu Puszczy Białowieskiej”. Projekt ten zakłada pozyskanie fragmentów tkanek oraz nasion najcenniejszych roślin z terenu Puszczy Białowieskiej w celu zabezpieczenia ich na przyszłość. Wiele z gatunków wytypowanych do zbioru jest obecnie zagrożonych wyginięciem, stąd zachodzi ogromna potrzeba zabezpieczenia ich zasobów genowych.
Na prośbę LBG Kostrzyca pracownicy naszego projektu niezwłocznie przekazali informację o lokalizacji stanowiska rosiczki, by specjaliści mogli pobrać z niej materiał do banku genów. Dzięki porozumieniu obydwu zespołów, swoje miejsce znalazł w nim długo poszukiwany gatunek.
Tekst: W.Duranowska, D.Korzybski; fot. Łukasz Kuberski